0508YC103KAT2A
Mfr.Part #
0508YC103KAT2A
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
X7R
Number of Terminations :
0508 (1220 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
10000pF
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Depth :
2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Thickness :
1.016mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Datasheets
0508YC103KAT2A
KYOCERA AVX 0508YC103KAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC103KAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
0508YC103KAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V