0508YC102MAT2W
Mfr.Part #
0508YC102MAT2W
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Length :
1.27mm
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Width :
2.0066mm
Capacitance :
1000pF
Number of Pins :
2
Thickness :
1.016mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
Datasheets
0508YC102MAT2W
KYOCERA AVX 0508YC102MAT2W
1000pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC102MAT2W Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
0508YC102MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V