0508YC102MAT2A
Mfr.Part #
0508YC102MAT2A
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Published :
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Bypass, Decoupling
Temperature Characteristics Code :
10 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
1000pF
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.016mm