0508YC102KAT2V
Mfr.Part #
0508YC102KAT2V
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0508
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
762μm
Voltage - Rated DC :
16V
Applications :
Bypass, Decoupling
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Depth :
2mm
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Datasheets
0508YC102KAT2V
KYOCERA AVX 0508YC102KAT2V
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC102KAT2V Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
0508YC102KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V