0508YC102KAT2A
Mfr.Part #
0508YC102KAT2A
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
2mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Applications :
Bypass, Decoupling
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
1.016mm
Capacitance :
1000pF
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Mount :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
16V
Published :
Datasheets
0508YC102KAT2A
KYOCERA AVX 0508YC102KAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YC102KAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
0508YC102KAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V