0508YA221MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0508YA221MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 16V NP0 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Capacitance :
220pF
Factory Lead Time :
111 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
16V
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Length :
1.2446mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Thickness :
939.8μm
Applications :
Bypass, Decoupling
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
0508YA221MAT2A
KYOCERA AVX 0508YA221MAT2A
220pF 16V Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
0508YA221MAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 16V allows it to function.
0508YA221MAT2A Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V