05086D105MAT2A
Mfr.Part #
05086D105MAT2A
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0508
Low ESL (Reverse Geometry)
Custom Capabilities :
Contact Factory For Additional Values
Temperature Coefficient :
X5R
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Tolerance :
±20%
Depth :
2mm
Height :
130μm
Thickness :
939.8μm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
05086D105MAT2A
KYOCERA AVX 05086D105MAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05086D105MAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 6.3V, it can be operated with a voltage of rated DC.
05086D105MAT2A Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V