05086C684MAT2A
Mfr.Part #
05086C684MAT2A
Description
CAP CER 0.68UF 6.3V X7R 0508
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness :
939.8μm
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Depth :
2mm
Capacitance :
0.68µF
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Datasheets
05086C684MAT2A
KYOCERA AVX 05086C684MAT2A
0.68μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05086C684MAT2A Overview
A 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
05086C684MAT2A Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V