05086C474MAT2A
Mfr.Part #
05086C474MAT2A
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0508
Tolerance :
±20%
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
0.47µF
Depth :
2mm
Thickness :
1.016mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
10 Weeks
Height :
560μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
05086C474MAT2A
KYOCERA AVX 05086C474MAT2A
0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05086C474MAT2A Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
05086C474MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V