05086C474KAT2V
Mfr.Part #
05086C474KAT2V
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0508
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Height :
130μm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.47µF
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2mm
Thickness :
762μm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
SMD/SMT
Datasheets
05086C474KAT2V
KYOCERA AVX 05086C474KAT2V
0.47μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05086C474KAT2V Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
05086C474KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V