05086C474KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05086C474KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.016mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Pbfree Code :
yes
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.47µF
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
2
Depth :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm