05086C223MAT2W
Mfr.Part #
05086C223MAT2W
Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0508
Capacitance :
0.022µF
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±20%
Width :
2.0066mm
Dielectric :
X7R
Length :
1.27mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Depth :
2mm
10 Weeks
Voltage - Rated :
6.3V
Voltage - Rated DC :
6.3V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.016mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
05086C223MAT2W
KYOCERA AVX 05086C223MAT2W
0.022μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05086C223MAT2W Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 6.3V is required to operate this capacitor.
05086C223MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V