05086C223MAT2V
Mfr.Part #
05086C223MAT2V
Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
6.3V
Surface Mount, MLCC
Width :
2.0066mm
Length :
1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
762μm
Capacitance :
0.022µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
2
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
2mm
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Tolerance :
±20%
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
6.3V
Datasheets
05086C223MAT2V
KYOCERA AVX 05086C223MAT2V
0.022μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05086C223MAT2V Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
05086C223MAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V