05086C223MAT2A
Mfr.Part #
05086C223MAT2A
Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Voltage - Rated DC :
6.3V
10 Weeks
Multilayer :
yes
Applications :
Bypass, Decoupling
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2mm
Capacitance :
0.022µF
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
05086C223MAT2A
KYOCERA AVX 05086C223MAT2A
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05086C223MAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 6.3V allows it to function.
05086C223MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V