05086C223KAT2A
Mfr.Part #
05086C223KAT2A
Description
CAP CER 0.022UF 6.3V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
560μm
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Thickness :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
0.022µF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Depth :
2mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
05086C223KAT2A
KYOCERA AVX 05086C223KAT2A
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05086C223KAT2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3V.
05086C223KAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V