05086C105KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05086C105KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
2mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
939.8μm
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.27mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1μF