05085C901KAT9W
Mfr.Part #
05085C901KAT9W
Description
CAP CER 900PF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Length :
1.27mm
Width :
2.0066mm
Capacitance :
900pF
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Bulk
Thickness :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Depth :
2mm
Tolerance :
±10%
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
05085C901KAT9W
KYOCERA AVX 05085C901KAT9W
900pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C901KAT9W Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
05085C901KAT9W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm