05085C901KAT9A
Mfr.Part #
05085C901KAT9A
Description
CAP CER 900PF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness :
1.016mm
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±10%
Capacitance :
900pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.0066mm
Depth :
2mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Dielectric :
X7R
Length :
1.27mm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
05085C901KAT9A
KYOCERA AVX 05085C901KAT9A
900pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C901KAT9A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
05085C901KAT9A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V