05085C823MAT2A
Mfr.Part #
05085C823MAT2A
Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0508
Low ESL (Reverse Geometry)
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X7R
Length :
1.27mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Capacitance :
0.082µF
Radiation Hardening :
No
Width :
1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.016mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Depth :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Pins :
2
Tolerance :
±20%
Datasheets
05085C823MAT2A
KYOCERA AVX 05085C823MAT2A
0.082μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C823MAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
05085C823MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V