05085C473KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05085C473KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Depth :
2mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Applications :
Bypass, Decoupling
Series :
SIZE(LOW INDUCTANCE)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.047µF
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.016mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Datasheets
05085C473KAT2A
KYOCERA AVX 05085C473KAT2A
SIZE(LOW INDUCTANCE) 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C473KAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
05085C473KAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V