05085C472KAT2V
Mfr.Part #
05085C472KAT2V
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0508
Thickness :
762μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
0.76mm
Published :
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Bypass, Decoupling
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2mm
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Capacitance :
4700pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
SIZE(LOW INDUCTANCE)
Tolerance :
±10%
Datasheets
05085C472KAT2V
KYOCERA AVX 05085C472KAT2V
SIZE(LOW INDUCTANCE) 4700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C472KAT2V Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
05085C472KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V