05085C471KAT9W
Mfr.Part #
05085C471KAT9W
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Length :
1.27mm
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Bulk
Capacitance :
470pF
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.0066mm
Depth :
2mm
Dielectric :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.016mm
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Radiation Hardening :
No
Datasheets
05085C471KAT9W
KYOCERA AVX 05085C471KAT9W
470pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C471KAT9W Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
05085C471KAT9W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm