05085C471KAT9A
Mfr.Part #
05085C471KAT9A
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
2.0066mm
Length :
1.27mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
470pF
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Depth :
2mm
Datasheets
05085C471KAT9A
KYOCERA AVX 05085C471KAT9A
470pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C471KAT9A Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
05085C471KAT9A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V