05085C223MAT2W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05085C223MAT2W
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.016mm
Termination :
SMD/SMT
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.27mm
Depth :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.022µF
Dielectric :
X7R
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Width :
2.0066mm
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
05085C223MAT2W
KYOCERA AVX 05085C223MAT2W
0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C223MAT2W Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
05085C223MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V