05085C223MAT2V
Mfr.Part #
05085C223MAT2V
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SIZE(LOW INDUCTANCE)
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.022µF
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
0.76mm
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Thickness :
762μm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
0508 (1220 Metric)
Multilayer :
yes
Tolerance :
±20%