05085C104MAT2W
Mfr.Part #
05085C104MAT2W
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0508
0508 (1220 Metric)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Capacitance :
0.1μF
Published :
Tolerance :
±20%
Applications :
Bypass, Decoupling
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Depth :
2mm
Number of Pins :
2
Thickness :
1.016mm
Width :
2.0066mm
Mount :
Surface Mount
Length :
1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
X7R
Datasheets
05085C104MAT2W
KYOCERA AVX 05085C104MAT2W
0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C104MAT2W Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
05085C104MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V