05085C104KAT2W
Mfr.Part #
05085C104KAT2W
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
2mm
Published :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
50V
X7R
Radiation Hardening :
No
Thickness :
1.016mm
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.1μF
Dielectric :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Mount :
Surface Mount
Width :
1.27mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Length :
1.27mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
05085C104KAT2W
KYOCERA AVX 05085C104KAT2W
0.1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C104KAT2W Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
05085C104KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V