05085C104KAT2A
Mfr.Part #
05085C104KAT2A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
REACH SVHC :
No SVHC
Thickness :
1.016mm
Insulation Resistance :
100GOhm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Depth :
2mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height :
950μm
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Dissipation Factor :
3 %
Datasheets
05085C104KAT2A
KYOCERA AVX 05085C104KAT2A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)