05085C104K4T2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05085C104K4T2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER .1UF 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Packaging :
MouseReel
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Digi-Reel?
Voltage - Rated :
50V
Qualification :
AEC-Q200
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Product Status :
Active
Height :
1.02 mm
Length :
2 mm
Thickness (Max) :
0.040" (1.02mm)
Tradename :
FLEXITERM
Ratings :
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Features :
Low ESL (Reverse Geometry)
Subcategory :
Capacitors
Class :
Class 2
Tolerance :
±10%
Product Type :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Lead Spacing :
Capacitance :
0.1 µF
Termination :
Standard
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Width :
1.27 mm
Series :
Height - Seated (Max) :
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
RoHS :
Details
Datasheets
05085C104K4T2A
KYOCERA AVX 05085C104K4T2A
- 0.1 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)