05085C103MAT2W
Mfr.Part #
05085C103MAT2W
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2mm
Capacitance :
10000pF
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
2.0066mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Voltage - Rated :
50V
Thickness :
1.016mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Length :
1.27mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
05085C103MAT2W
KYOCERA AVX 05085C103MAT2W
10000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C103MAT2W Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
05085C103MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V