05085C103MAT2V
Mfr.Part #
05085C103MAT2V
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
762μm
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
Bypass, Decoupling
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
SIZE(LOW INDUCTANCE)
Height :
0.76mm
Capacitance :
10000pF
Depth :
2mm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
0508 (1220 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Datasheets
05085C103MAT2V
KYOCERA AVX 05085C103MAT2V
SIZE(LOW INDUCTANCE) 10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C103MAT2V Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
05085C103MAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V