05085C103MAT2A
Mfr.Part #
05085C103MAT2A
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0508
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
10000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Published :
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
Depth :
2mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
05085C103MAT2A
KYOCERA AVX 05085C103MAT2A
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)