05085C103KAT9A
Mfr.Part #
05085C103KAT9A
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0508
Packaging :
Bulk
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Length :
1.27mm
Capacitance :
10000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Thickness :
1.016mm
Depth :
2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
2.0066mm
Datasheets
05085C103KAT9A
KYOCERA AVX 05085C103KAT9A
10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C103KAT9A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
05085C103KAT9A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V