05085C103KAT4V
Mfr.Part #
05085C103KAT4V
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Positive Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Series :
SIZE(LOW INDUCTANCE)
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Length :
1.27mm
Height :
0.76mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Capacitance :
0.01μF
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
05085C103KAT4V
SIZE(LOW INDUCTANCE) 0.01μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
05085C103KAT4V Overview
05085C103KAT4V Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient