05085C103KAT2V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05085C103KAT2V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Series :
SIZE(LOW INDUCTANCE)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Depth :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Thickness :
762μm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Height :
1.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Bypass, Decoupling
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
10000pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Imperial) :
Datasheets
05085C103KAT2V
KYOCERA AVX 05085C103KAT2V
SIZE(LOW INDUCTANCE) 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C103KAT2V Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
05085C103KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V