05085C102MAT2W
Mfr.Part #
05085C102MAT2W
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0508
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±20%
Thickness :
1.016mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
05085C102MAT2W
KYOCERA AVX 05085C102MAT2W
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C102MAT2W Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
05085C102MAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V