05085C102MAT2V
Mfr.Part #
05085C102MAT2V
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0508
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Multilayer :
yes
2
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Series :
SIZE(LOW INDUCTANCE)
Capacitance :
1000pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.76mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness :
762μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2mm
Bypass, Decoupling
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
05085C102MAT2V
KYOCERA AVX 05085C102MAT2V
SIZE(LOW INDUCTANCE) 1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C102MAT2V Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
05085C102MAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V