05085C102MAT2A
Mfr.Part #
05085C102MAT2A
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Published :
Depth :
2mm
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
1000pF
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
1.016mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
05085C102MAT2A
KYOCERA AVX 05085C102MAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C102MAT2A Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
05085C102MAT2A Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V