05085C102KAT2W
Mfr.Part #
05085C102KAT2W
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2mm
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
1000pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.016mm
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±10%
X7R
Length :
1.27mm
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Width :
2.0066mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Datasheets
05085C102KAT2W
KYOCERA AVX 05085C102KAT2W
1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C102KAT2W Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
05085C102KAT2W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V