05085C102KAT2V
Mfr.Part #
05085C102KAT2V
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0508
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
762μm
Termination :
SMD/SMT
Height :
0.76mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±10%
Depth :
2mm
Series :
SIZE(LOW INDUCTANCE)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
Capacitance :
1000pF
Datasheets
05085C102KAT2V
KYOCERA AVX 05085C102KAT2V
SIZE(LOW INDUCTANCE) 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05085C102KAT2V Overview
Ceramic capacitor is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
05085C102KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V