05085C102KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05085C102KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Applications :
Bypass, Decoupling
ECCN Code :
EAR99
Published :
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Capacitance :
1000pF
Height :
940μm
Thickness :
1.016mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Multilayer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
05085C102KAT2A
KYOCERA AVX 05085C102KAT2A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)