05083E563ZAT2U
Mfr.Part #
05083E563ZAT2U
Description
CAP CER 0.056UF 25V Z5U 0508
Ceramic Capacitors
Series :
U
Operating Temperature :
10°C~85°C
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
Capacitance :
0.056μF
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
939.8μm
Tolerance :
-20% +80%
Temperature Coefficient :
Z5U
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
05083E563ZAT2U
KYOCERA AVX 05083E563ZAT2U
U 0.056μF 25V Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm 10°C~85°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083E563ZAT2U Overview
This device's program size/dimension is 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
05083E563ZAT2U Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm