05083E563MAT2U
Mfr.Part #
05083E563MAT2U
Description
CAP CER 0.056UF 25V Z5U 0508
Operating Temperature :
10°C~85°C
Capacitance :
0.056μF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
Z5U
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
U
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
2mm
Radiation Hardening :
No
Thickness :
939.8μm
Datasheets
05083E563MAT2U
KYOCERA AVX 05083E563MAT2U
U 0.056μF Ceramic Capacitor ±20% Z5U 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm 10°C~85°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083E563MAT2U Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm.This coefficient equals Z5U indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
05083E563MAT2U Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
with Z5U being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V