05083C901KAT9W
Mfr.Part #
05083C901KAT9W
Description
CAP CER 900PF 25V X7R 0508
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Packaging :
Bulk
Dielectric :
X7R
Published :
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
900pF
Thickness :
1.016mm
Surface Mount
Width :
2.0066mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.27mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
2mm
Datasheets
05083C901KAT9W
KYOCERA AVX 05083C901KAT9W
900pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C901KAT9W Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
05083C901KAT9W Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm