05083C683KAT2A
Mfr.Part #
05083C683KAT2A
Description
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0508
Capacitance :
0.068μF
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.037 0.94mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.02mm
Size / Dimension :
0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
Length :
1.27mm
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±10%
0508 (1220 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Datasheets
05083C683KAT2A
KYOCERA AVX 05083C683KAT2A
0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C683KAT2A Overview
Programs on this device are of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
05083C683KAT2A Features
a size/dimension of 0.049Lx0.079W 1.25mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V