05083C563MAT2V
Mfr.Part #
05083C563MAT2V
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0508
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Thickness :
762μm
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.0066mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
25V
Voltage - Rated :
25V
Depth :
2mm
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
2
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Length :
1.27mm
Capacitance :
0.056μF
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Datasheets
05083C563MAT2V
KYOCERA AVX 05083C563MAT2V
0.056μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C563MAT2V Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
05083C563MAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V