05083C563MAT2U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
05083C563MAT2U
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0508 (1220 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0508
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL (Reverse Geometry)
Voltage - Rated :
25V
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.0066mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.27mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Thickness (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
111 Weeks
Published :
Dielectric :
X7R
Package / Case :
0508 (1220 Metric)
Thickness :
406.4μm
Capacitance :
0.056μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
05083C563MAT2U
KYOCERA AVX 05083C563MAT2U
0.056μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C563MAT2U Overview
Programs on this device are of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 25V Volts DC - Rated DC.
05083C563MAT2U Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V