05083C563KAT2V
Mfr.Part #
05083C563KAT2V
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0508
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.030 0.76mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness :
762μm
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Number of Pins :
2
Capacitance :
0.056μF
Published :
Datasheets
05083C563KAT2V
KYOCERA AVX 05083C563KAT2V
0.056μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C563KAT2V Overview
A 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 25V.
05083C563KAT2V Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V