05083C563KAT2U
Mfr.Part #
05083C563KAT2U
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0508
Length :
1.27mm
Thickness :
406.4μm
Width :
2.0066mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
0.056μF
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
2mm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
05083C563KAT2U
KYOCERA AVX 05083C563KAT2U
0.056μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C563KAT2U Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
05083C563KAT2U Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V