05083C563KAT2S
Mfr.Part #
05083C563KAT2S
Description
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0508
Width :
2.0066mm
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
Radiation Hardening :
No
Bypass, Decoupling
Number of Pins :
2
Depth :
2mm
Length :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
558.8μm
Capacitance :
0.056μF
Datasheets
05083C563KAT2S
KYOCERA AVX 05083C563KAT2S
0.056μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm -55°C~125°C Low ESL (Reverse Geometry) Surface Mount, MLCC 0508 (1220 Metric)
05083C563KAT2S Overview
A program's size/dimension is 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
05083C563KAT2S Features
a size/dimension of 0.050Lx0.079W 1.27mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V